Praktyka pokazuje, że przedsiębiorcy zbyt późno uświadamiają sobie, że płynność lub wypłacalność przedsiębiorstwa są zagrożone. Właściciele pochłonięci swoimi obowiązkami nieraz zbyt późno podejmują odpowiednie działania mogące uratować ich biznes. Dlatego tak kluczowe jest regularne analizowanie aktualnej sytuacji finansowej. Płynność finansową można poznać badając bilans, rachunek zysków i strat, a także rachunek przepływów pieniężnych firmy.
Jednym z najważniejszych praw wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawo do kontroli spółki. Są to obok prawa do udziału w zyskach, prawa do zbywania udziałów i prawa do głosu w Zgromadzeniu Wspólników, najistotniejsze benefity wynikające z tej funkcji.
Dziś skupimy się na prawie do kontroli spółki, zgodnie z art. 212 kodeksu spółek handlowych obejmuje ono uprawnienie m.in. do przeglądania ksiąg i dokumentów spółki. Warto z niego regularnie korzystać, aby być na bieżąco z kondycja finansową spółki.
Monitorowanie płynności finansowej
Będąc przedsiębiorcą powinieneś stale monitować płynność finansową. Jej utrata niesie wiele negatywnych skutków. Pierwszym negatywnym skutkiem może być pogorszenie się sytuacji rynkowej firmy w stosunku do konkurentów. Utrudnione dostawy czy zatrzymanie dystrybucji towarów przez problemy z płynnością finansową zostaną szybko zauważone przez rynek. Utrata elastyczności w podejmowaniu decyzji biznesowych ogranicza możliwość rozwoju gdy brakuje środków na spłatę zobowiązań i uniemożliwia podejmowanie nowych wyzwań. W efekcie prowadzi to do spadku sprzedaży, wzrostu kosztów operacyjnych i pogorszenia wyników finansowych. Kolejnym skutkiem utraty płynności finansowej jest strata wizerunkowa i utrata zaufania do firmy. Pozycję firmy można budować latami, a stracić ją w bardzo krótkim czasie, jeżeli nie będziesz w stanie regulować bieżących zobowiązań. Konsekwencją takich wydarzeń może być upadłości spółki.
Prowadząc firmę koniecznym jest dokładne monitorowanie bieżących przepływów pieniężnych i stanu środków, oraz kontrolowanie poziomu zadłużenia i wartości aktywów. Istotne jest także pamiętanie o ewentualnych ryzykach np. wzroście cen surowców, kontrolach skarbowych, czy o tym, że nasi kontrahenci mogą nie zapłacą kolejnej faktury ze względu na swoje problemy. Przy tak wielu czynnikach, nie trudno przeoczyć pierwsze oznaki pogorszenia swojej sytuacji. Identyfikowanie problemów finansowych nie zawsze jest łatwym zadaniem. Dlatego, w odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, stworzyliśmy mOrganizer finansów. Platforma księgowa online zintegrowana z kontem bankowym pozwala być zawsze na bieżąco, aby móc monitować status quo. Dodatkową wartością mOrganizer finansów są zawarte w pakiecie konsultacje z księgowym, który poinformuje o ewentualnych ryzykach, zagrożeniach czy zmianach w przepisach. Pracując z tak nowoczesnym narzędziem księgowym możesz ograniczyć swoje zaangażowanie w sprawy finansowe przy jednoczesnym podniesieniu poziomu kontroli i zorientowaniu się na tych informacjach, które są kluczowe dla Twojej roli. Prowadząc spółkę ponosisz ogromną odpowiedzialność za jej kondycję i bez dostępu do takich narzędzi online jak mOrganizer finansów możesz nie sprostać dynamicznie zmieniającym się przepisom, wymogom i regulacjom.
Integracja konta bankowego z narzędziem księgowym online zapewnia synergię informacji i możliwość selekcji tych, które są dla Ciebie kluczowe. Takie rozwiązanie pozwoli zdjąć z Ciebie całą biurokrację, aby skupić się na tym co istotne, włącznie z wyselekcjonowaniem informacji które pozwolą Ci zapewnić bezpieczeństwo.